ଅନୁଭବଙ୍କ କଷ୍ଟ କେବଳ ଆଉ କେବଳ ବୁଝି ପାରୁଛନ୍ତି Jagruti ଶୁକ୍ଳା, କହିଦେଲେ ଏମିତି କଥା…

ତେବେ ଜାଗୃତି ଶୁକ୍ଳା ନିଜର କିଛି ମତ ରଖି ଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଚି।ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷ କହିଥାଏ କି ତାଙ୍କୁ ଘରେ ପ୍ରତାରଣା କରା ଯାଉଚି। ତେବେ ଏହାକୁ ଲୋକମାନେ ମଜାକ ବୋଲି ଭାବି ନେଇ ଥାଆନ୍ତି।ଏହା ସହିତ ସେ କହିଥିଲେ କି ପ୍ରତାରଣା ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେବାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ କେବଳ ଶାରୀରିକ କଷ୍ଟ ଦେବା ଏହା ମାନସିକ କଷ୍ଟ ଦେବା ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରେ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ଅତ୍ୟାଚାର ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଚି।ତେବେ ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ଚିନ୍ତା କରୁଥିବେ କି ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଚାର ମୁଖ୍ୟତଃ ପୁରୁଷ ମାନେ କରି ଥାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷ ମାନେ କିପରି ଭାବରେ ଅତ୍ୟାଚାରର ଶିକାର ହୋଇ ପାରିଲେ।ତେବେ ଏହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କି ଅତ୍ୟାଚାର କାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରେ ।

ଏହା ସହିତ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଯେଉଁ ଅତ୍ୟାଚାର ହେଉଥାଏ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ଭାବରେ କେହି ଦୃଷ୍ଟିପାତ କରନ୍ତି ନାହିଁ।ତେବେ ଯଦି କେବଳ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ନଜର ଦିଆ ଯାଉଥାଏ ଏହା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ସବୁ ସମୟରେ ପ୍ରୟାସ ହେଉଥାଏ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ

ତୁଳନାରେ ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ ଧାରା ୪୦ ର ଉଲଂଘନ ଅଟେ।ଭାରତରେ ଏକ ପୁରୁଷକୁ ଏକ ଏପରି ମଣିଷ ଭାବରେ ବିଚାର କରାଯାଇଥାଏ କି ଯାହାକୁ କଷ୍ଟ ହୋଇ ନଥାଏ କି ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ନଥାଏ କି କିପରି ଭାବରେ ଧୋକା ଦିଆ ଯାଇଥାଏ ଓ ନିଜର ମୁଖା ପିନ୍ଧା ଯାଇଥାଏ।

ତେବେ କିନ୍ତୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କପଡ଼ା ଓ ମେକଅପ ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ନିଜକୁ ଲୁଚାଇ ପାରି ଥାନ୍ତି।ଏହା ସହିତ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସମ୍ମାନର କଥା ହେଉ ସେହି ସମୟରେ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ସମ୍ମାନର କଥା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। କେବଳ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ନୁହେଁ।

କିନ୍ତୁ ଯୁବକ ମାନଙ୍କର କଥାରେ ଏପରି ଚାଲିଥାଏ କି ସେମାନେ ତ ଖରାପ ହିଁ ଅଟନ୍ତି।ଏହା ସହିତ ସବୁ ପୁରୁଷ ଅପରାଧୀ ଅଟନ୍ତି।ତେବେ କେବେ ଯଦି ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କାରଣରୁ କଳହ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଭୁଲ ଥାଏ ବୋଲି ବିଚାର କରା ଯାଇଥାଏ।

ଏହି ଭୁଲ ଧାରଣା ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଆବଶ୍ୟକ କି ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଚାଲିଗଲେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ଫରକ ପଡିବ ନାହିଁ ତେବେ ସେ ଏମିତି କିଛି କହିଥିଲେ।