ଦାମୀ ଔଷଧ ଖାଇବା ଅପେକ୍ଷା ଖାଇ ଦିୟନ୍ତୁ ଏହି ଗଛର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପତ୍ର, ଏହି ୪ଟି ବଡ ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ ପାଖ ମାଡିବେନି …

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ପ୍ରାୟତ କିଛି ନା କିଛି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥାଏ | ହଁ, ଆଜିର ସମୟରେ, ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଲୋକମାନେ ବାହାରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ କମ୍ ବୟସରେ ଅନେକ ରୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଔଷଧ ସେବନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦିଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ରୋଗ ସହଜରେ ଦୂର ହୋଇଯିବ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣଙ୍କର ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁ ଯେ ଆଜି ଆମେ ଏଠାରେ କୌଣସି ଅଲଗା ଜିନିଷର ନୁହେଁ ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ର ବିଷୟରେ କହୁଚୁ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ରର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି | ଏହା ସହିତ ଏହା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ହଁ, ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ରଗୁଡିକ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ରୋଷେଇ ଘରେ ସହଜରେ ପାଇବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯେପରିକି କାଜୁ, କିମ୍ବା ଯେ କୌଣସି ପନିପରିବା, ଏହାକୁ ସୁଗନ୍ଧିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ |

କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଏହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ହଁ, ଆପଣଙ୍କର ସୂଚନା ପାଇଁ, ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏହାକୁ ମିଠା ଲିମ୍ବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ରରେ ବହୁ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ମିଳିଥାଏ | ଯାହା ମଣିଷକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ତେଣୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତୁ କହିବା ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ର ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ?

୧. ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଅନେକ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ରରେ ମିଳିଥାଏ | ଯାହା କେବଳ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକି ନଥାଏ, ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହୃଦଘାତରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଏହା ଆମ ଯକୃତକୁ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହାର ଜୀବାଣୁ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ବାରହାଲ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

୨. ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏଥିରେ ଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ, ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଧଳା ହେବା ଠାରୁ କେଶକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, କେଶ ମଧ୍ୟ ଉପୁଡିବା କୁ ରୋକିଥାଏ |

୩. କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ପେଟକୁ ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ପେଟ ସର୍ବଦା ଶାନ୍ତ ରହିଥାଏ |

୪. ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ, ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ରର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ | ଯଦି ସମ୍ଭବ, ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଭେରସୁଙ୍ଗା ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଉପକୃତ ହେବେ | ଏହା କେବଳ ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ମଧୁମେହ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୁଏ |