କାରଣ ଜାଣି ହଲିଯିବେ: ଏହି ଖାସ କାରଣ ଯୋଗୁ ପୁରୁଷ ସାର୍ଟର ବଟନ୍ ଡାହାଣ ପଟରେ ଏବଂ ମହିଳା ସାର୍ଟର ବଟନ୍ ବାମ ପଟରେ ରହିଥାଏ

ଭଗବାନ ଏହି ପୃଥିବୀକୁ ବେଶ ସୁନ୍ଦର କରି ଗଢ଼ିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖ, ଏହା ଭଗବାନଙ୍କର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଉପହାର, ଭଗବାନ ଏହି ଦୁଇଟିର ଶରୀର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ରଙ୍ଗ ଆକାରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି | ଠିକ୍, ଉଭୟଙ୍କ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ମହିଳାମାନଙ୍କର ସାର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା କରାଯାଇଛି I ଏପରି ସାର୍ଟ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ I ଏହା ଆମ ଶରୀରକୁ ଆମ ଶରୀରକୁ ଘୋଡାଇ ରଖିଥାଏ I ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଙ୍କ ର ସାର୍ଟ ବଟନ୍ ସମାନ ନୁହେଁ |

ଆପଣ କେବେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି କି? ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ସାର୍ଟ ବଟନ୍ ସବୁବେଳେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷଙ୍କ ବଟନ୍ ସବୁବେଳେ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦେଖାଯାଏ I ତେବେ ଏହା କାହିଁକି? ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ଅଛି କି? ହଁ, ଏହାର ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଇତିହାସର ଗଭୀରତାରେ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ଥିବା ବଟନ୍ଗୁଡ଼ିକ ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସାର୍ଟର ବଟନ୍ଗୁଡ଼ିକ ସିଧା ସ୍ଥାନରେ ଅଛି | ଆପଣ ଏହା ପଛର କାରଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ବୋଧହୁଏ ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | ତେଣୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ଜାଣିବା |

ପ୍ରଥମ କାରଣଟି ଟିକିଏ ଅଜବ ଅଟେ

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟତ କୌଣସି କାମ ପାଇଁ ଓଲଟା ହାତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ପୁଅମାନେ ଅଧିକାଂଶ କାମ ସିଧାସଳଖ ହାତରେ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ପୁଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ଥିବା ବଟନଗୁଡ଼ିକ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏବଂ ଝିଅ ଙ୍କ ର ସାର୍ଟରେ ଥିବା ବଟନଗୁଡ଼ିକ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥାଏ |

ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇପାରେ

ଯୁବତୀମାନେ ସାର୍ଟରେ ବଟନ୍ ର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ଯୁବତୀମାନେ ସର୍ବଦା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାରେ ଅନ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ପୁଅମାନେ ନିଜ ନିଜ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି I ତେଣୁ ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ଥିବା ବଟନ୍ ଗୁଡିକ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ବଟନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ନଥାଏ | ତେଣୁ ସେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ସମାଧାନ କରିପାରିବେ |

ତୃତୀୟ କାରଣ ମଧ୍ୟ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସଠିକ୍

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଅନେକ ଜିନିଷରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଉଛି I ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ସମାନ ଭାବରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ସମାନ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ତଥାପି କେତେକ ପୋଷାକ ଏପରି ଯେ ଆଜି ବି ଏକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସହଜରେ ଜାଣିହେବ ଯାହା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଷମାନେ |

ଚତୁର୍ଥ କାରଣଟି ବିଶେଷ ଅଟେ

ଚତୁର୍ଥ କାରଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଐତିହାସିକ ତଥ୍ୟରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ନେପୋଲିଅନ୍ ବୋନାପାର୍ଟ ମହିଳା ସାର୍ଟରେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ଵ ରେ ବଟନ୍ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି I କାରଣ ନେପୋଲିଅନ୍ ସବୁବେଳେ ଗୋଟିଏ ପକେଟରେ ଗୋଟିଏ ହାତ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ମହିଳାମାନେ ଉପହାସ କରୁଥିଲେ। ଏହି କାରଣ ରୁ ସେ କ୍ରୋଧିତ ହେଇ ଏପରି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ I