ମାତ୍ର କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପୁରା ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଥିଲେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ, ତାପରେ ହେଲା କିଛି ଏପରି କି ରାସ୍ତା ଉପରେ କାନ୍ଦିବାକୁ ପଡିଲା

ବଲିଉଡ ଏକ ବିଳାସପୁର୍ଣ ସମୃଦ୍ଧ ଦୁନିଆ ଅଟେ I ଏହା ଦେଖିବା କୁ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଭିତରରୁ ଏହା ସେତିକି ଘୃଣ୍ୟ ଅଟେ | ଏହି ବଲିଉଡ ଜଗତ ଅନେକ କଳାକାରଙ୍କୁ ବଡ କଳାକାର କରାଇଲା ଏବଂ ଅନେକ ତାରକାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାର ଙ୍କ ର ଲୋକପ୍ରିୟ ଏକ ସମୟରେ ବଲିଉଡରେ ଚାଲୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା କମି ଯାଇଥିଲା I ଆଜି ଆମେ ଏଠାରେ ଯେଉଁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଙ୍କ ବିଷୟ ରେ କହିବା କୁ ଯାଉଛୁ ତାଙ୍କ ନାମ ପୁନମ ଢୀଲ ଅଟେ I

ପୁନମ ମାତ୍ର 16 ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଫିଲ୍ମ ହିଁ ଜଗତରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ନିର୍ମାତା ଯଶ ଚୋପ୍ରା ପୁନମ ଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ, ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଅଫର୍ ଦେଇଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ୟଶ ଚୋପ୍ରା ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ତ୍ରିଶୂଲ’ ନିର୍ମିତ କରିଥିଲେ ତ ସେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ରେ ପୁନମଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ପୁନମତାଙ୍କର ଡେବ୍ୟୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସୁପରଷ୍ଟାର ଶଶି କପୁର, ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ହେମା ମାଳିନୀ, ରାଖୀ ଏବଂ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାରଙ୍କ ପରି ବଡ କଳାକାରଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପୁନମ କ୍ରମାଗତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅଫର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ପୁନମ ଙ୍କ ର ଜନ୍ମ 18 ଏପ୍ରିଲ 1962 ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ବିମାନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ, ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ର ଚାକିରୀ ରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବାରମ୍ବାର ହେଉଥିଲା। ପୁନମ ପିଲାଦିନରୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ | ପୁନମ ନିଜ ର ପାଠପଢା କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପୁନମ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ପୁନମ ଭାଗ୍ୟ ରେ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା | 1977 ମସିହାରେ ପୁନମ ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏଥିପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଲୋକମାନେ ପୁନମ ଜାଣିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ପୁନମ ଙ୍କ ର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ହେଇଥିଲା I ପୁନମ ଙ୍କ ର ସୁନ୍ଦରତା କୁ ନେଇ ସେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସିଲ କରିଥିଲେ I

ପୁନମ୍ ସନି ଦେଓଲଙ୍କ ଫିଲ୍ମ “ସୋନି ମହିୱାଲ” ରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅଫର୍ ଡିମ୍ପଲ୍ କାପାଡିଆଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁସେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପୁନମ ଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଫିଲ୍ମଟି ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ଏକ ସୁପର ହିଟ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା | ପୁନମ ଜୀବନ ଭଲରେ ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ ସଫଳତା ତାଙ୍କ ସୋପାନକୁ ସେ ହାସିଲ କରିଥିଲେ I କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା କି ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ରେ ରହୁଥିଲେ | ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଭିନେତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ପୁନମ ହଠାତ୍ ଚୁପ୍ ହୋଇଗଲେ। ଅର୍ଥାତ ଆଉ କୌଣସି ଫିଲ୍ମ ରେ ଅଭିନୟ କରି ନ ଥିଲେ I

ସମୟ ଅତିବାହିତ ହେଲା ଏବଂ ଅଶୋକ ଠାକରିଆ ପୁନମ୍ ଙ୍କ ଜୀବନରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ | ଅଶୋକ ଭଙ୍ଗା ପୁନମ୍ ସମର୍ଥନରେ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ହେଲେ | ଅଶୋକ ଓ ପୁନିମ୍ ଭଲ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହେଇଥିଲା ଏବଂ ପୁନିମ୍ ଙ୍କୁ ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ଟଙ୍କା ର ସାହାରା ନେଇଥିଲେ | ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଫୁଲରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଟ୍ରକ ପଠାଉଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସକାଳ ର ଶୁଭକାମନା ଜଣାଉଥିଲେ | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପୁନିମ୍ ଖୁସି ହେଇଯାଉଥିଲେ I ଅଶୋକଙ୍କ ଟଙ୍କା ଦେଖି ପୁନମ୍ ନିଜକୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସମର୍ପଣ କଲେ ଏବଂ ଦୁହେଁ ବିବାହ କଲେ। କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଙ୍କ ର କିଛି ଅନ୍ୟ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା I ବିବାହ ପରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରେ ମତଭେଦ ଆରମ୍ଭ ହେଇଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଏବଂ ପୁନମ୍ ପୁଣି ଜୀବନ ରେ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ | ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ପୁନମ୍ ତାଙ୍କ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି ମେରାଇନ୍ ଡ୍ରାଇଭରେ ବହୁତ କାନ୍ଦୁଥିଲେ।