ମୁସଲମାନ ମାନେ ଛିଡା ହେଇକି ପରିସ୍ରା କଣ ପାଇଁ କରନ୍ତି ନାହିଁ? କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣବି ଚମକି ପଡିବେ…

ଆପଣ ପ୍ରାୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ମୁସଲମାନ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ବସିକି ପରିସ୍ରା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ପଛର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି | ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ କାରଣ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ଇସଲାମରେ ଧର୍ମରେ ପରିସ୍ରାକୁ ଅପବିତ୍ର (ଅଶୁଦ୍ଧ) ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି | ଯଦି ଏହାର ଏକ ବୁନ୍ଦା ବି କପଡା ଉପରେ ପଡ଼େ, ତେବେ ସେହି କପଡା ଅପବିତ୍ର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେହି କପଡ଼ାରେ ମୁସଲମାନ ଭାଇ ନମାଜ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ପୁସ୍ତକ କୁରାନ ବି ପଢି ପାରିବେ ନାହିଁ | ପାଣିରେ ଧୋଇବା ପରେ ସେହି କପଡା ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଏ | କିନ୍ତୁ ବସିକି ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ପରିସ୍ରା ଅଧିକ ଛିଟିକି ନ ଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କପଡା ଅପବିତ୍ର ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାଏ |

ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବସି ପରିସ୍ରା କରେ, ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶ ଲୁଚି ରହିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ମୁସଲମାନମାନେ ବସି ପରିସ୍ରା କରନ୍ତି।

ତେଣୁ ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ବସି ବସି ପରିସ୍ରା କରିବା ଠିକ୍ ହେବ | କାରଣ ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଠିଆ ହୋଇ ପରିସ୍ରା କରୁ, ସେତେବେଳେ ବ୍ଲାଡର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲି ନଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କିଛି ପରିସ୍ରା ବ୍ଲାଡରରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହା କିଡନୀକୁ ଫେରିଯାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ କିଡନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହି ଥାଏ |