Pakistan ଦେଇଥିଲା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ, ଏବେ India ଦେଲେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ଏହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି…

ନିକଟରେ ଭାରତ ସରକାର 119 ଜଣଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ 10 ଜଣ ବିଦେଶୀ ଏବଂ NRI ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଭଦ୍ରଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏକି ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାମ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣୀ କାଜୀ ସାଜଜାଦ ଅଲି ଜାହିର। ସେ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ଗବେଷକ ଏବଂ ଲେଖକ | ସେ ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନା ସହିତ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ 50 ବର୍ଷ ଧରି ସାଜଜାଦ ଅଲି ଜହିରଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାରରେ ସଜାଦ ଅଲି ଜାହିର ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାଜଜାଦ ଅଲି ଜାହିର 1971 ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନ କାହିଁକି ଦଣ୍ଡ ଦେଲା?: ଲେଫ୍ଟ କୋଲ୍ ସାଜଜାଦ ଅଲି ଜାହିଦ୍ ମୂଳତ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନ ଅର୍ଥାତ୍ ବାଂଲାଦେଶର। 1969 ମସିହାରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜାହିର ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର 14 ତମ ପାରା ବ୍ରିଗେଡ ସ୍ପେଶାଲ ଫୋର୍ସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନର ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ବେଶ ଭରୋସା କରୁ ନଥିଲା। ଏପରିକି ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟବାହିନୀର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟବାହିନୀଠାରୁ କମ୍ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା। ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ତାନର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ତୁଳନାରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜାହିରଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ମାନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା।

ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସିଥିବା ସୈନିକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଥିଲା। ସେମାନେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସୈନିକ ମାନେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ତଥା ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ସମୟ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ତା’ପରେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନର ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡ୍ୟୁଟିରୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା। ଏପରିକି ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇ ସୈନିକ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇନଥିଲେ। ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଅତ୍ୟାଚାର କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜହିରଙ୍କୁ ଭିତରୁ ହଲାଇ ଦେଇଥିଲା। ଏହା ପରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜହିର ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଜାମ୍ମୁର ସାମ୍ବା ଦେଇ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।

କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜାହିର ତାଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହ ଜଡିତ ଗୁପ୍ତଚର ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକତି ବାହିନୀ ସେନାର ଶହ ଶହ ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ ତା’ପରେ ସେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏତେ ରାଗି ଯାଇଥିଲା ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଥିଲା।

କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜାହିଦ ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜାହିରଙ୍କ ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ପଳାଇଆସିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସେଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲା ଏବଂ ନିଜର ବର୍ବରତାକୁ ଦର୍ଶାଇ ବାଂଲାଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜହିରଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲା।

ବାଂଲାଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ସେ ଶୁଡୋଇ ମୁଖତିଜୋଡୋ ନାମକ ଏକ ସଂଗଠନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ବାଂଲାଦେଶୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା | ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ତାଙ୍କର ନିରପେକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଲେଖା ପାଇଁ ସଞ୍ଜାଦ ଅଲି ଜାହିରଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।