OMG କ୍ୟାନ୍ସର ହେବା ଆଗରୁ ଶରୀରରେ ଆସିଥାଏ ଏମିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଠିକ ସମୟରେ ସାବଧାନ ନ ହେଲେ କେହିବି ବଞ୍ଚେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ…

ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି | ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ହେତୁ ସମସ୍ତେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବେପରୁଆ ଅଟନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଶରୀରକୁ ଅଧିକାର କରିଥାଏ | ଯଦିଓ ସମସ୍ତ ରୋଗ ବିପଜ୍ଜନକ, କିନ୍ତୁ କର୍କଟ ରୋଗ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ, କର୍କଟ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା କାରଣ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | ଯେକୌଣସି ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି |

କର୍କଟ ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, କାରଣ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବାରୁ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି ନାହିଁ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ରୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ନେଇଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ରୋଗକୁ ରୋକି ପାରିବେ।

କର୍କଟ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀର ଏହି ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ

ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା: ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଦୌଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଲୋକମାନେ ଦୌଡ଼ିବା ଏବଂ ଚାଲିବା ବିନା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ | କ୍ରନିକ୍ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରାଥମିକ ଚିହ୍ନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ସମସ୍ୟା ହେଉଛି, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଭୋକ କମ୍ ଲାଗେ: କର୍କଟ ରୋଗ ଯାହାକୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ| ସମସ୍ତେ, ଶିଶୁ କିମ୍ବା ବୟସ୍କ, ଏହାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି | ବେଳେବେଳେ ଏହା ଘଟେ ଯେ ଭୋକ କମ୍ ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଯଦି ହଜମ ଖରାପ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରୁନାହାନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ |

ରକ୍ତସ୍ରାବ: ଛେପ ପକାଇବା ସମୟରେ, ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ, ମଳତ୍ୟାଗ ସମୟରେ ଯଦି ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ |

କ୍ଷତ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ: ଯଦି ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ କ୍ଷତ ହୋଇଛି | ଔଷଧ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷତ ଭଲ ହୋଇନାହିଁ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଏହି ଛୋଟ ସମସ୍ୟା ପରେ କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ନେଇପାରେ |

ଥଣ୍ଡା କାଶ: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଶରୀର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ପାଗ ବଦଳିବା ମାତ୍ରେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଏହା ଭଲ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଥଣ୍ଡା-କାଶରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ, ଯଦିଓ ଏହା ଔଷଧ ଦ୍ୱାରା ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଥଣ୍ଡା କାଶ କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |